This post is also available in English.
Этот пост также доступен на русском языке.
22 листопада 2022 року суд міста Москви відхилив справу Фонду Вікімедіа (далі — «Фонд»), в якій оскаржувалося рішення суду про накладення штрафу на Фонд за те, що він не видалив «заборонену» інформацію зі статті російської Вікіпедії про російське вторгнення в Україну (2022). Фонд Вікімедіа, некомерційна організація, яка здійснює хостинг Вікіпедії та інших проєктів вільних знань, продовжуватиме вивчати всі правові можливості для оскарження цього рішення у вищих російських судах. Інформація у статті, про яку йдеться, залишається такою, що ґрунтується на фактах і є перевіреною та покращеною російськомовними волонтерами з усього світу.
«Точна та достовірна інформація є надзвичайно важливою для людей, особливо під час кризи. Російськомовна Вікіпедія — це ще один важливий проєкт історії, написаний російськомовними людьми в усьому світі, і написаний для них самих. Ми будемо оскаржувати будь-які спроби контролювати та обмежувати доступ до знань», — сказав Джейкоб Роджерс, директор з юридичних питань Фонду Вікімедіа. «Коли уряди намагаються придушити будь-яку точку зору, що відрізняється від їхньої власної, вони порушують право людини на вільне вираження поглядів і освіту, а також сприяють поширенню дезінформації. Ми й надалі будемо протистояти таким діям».
Ця справа є однією з кількох інших, які знаходяться на розгляді в російських судах, включаючи апеляцію на рішення, згідно з яким Фонд був оштрафований на загальну суму 5 мільйонів рублів (еквівалент приблизно 82 000 доларів США/-) за відмову видалити інформацію з кількох статей російської Вікіпедії: Російське вторгнення в Україну (2022), Битва за Київ, Воєнні злочини під час російського вторгнення в Україну, Обстріл лікарні в Маріуполі, Бомбардування Маріупольського театру та Різанина в Бучі. 1 листопада 2022 року суд оштрафував Фонд ще на 2 мільйони рублів (еквівалент 33 000 доларів США/-) за вміст двох інших статей російської Вікіпедії, пов’язаних із триваючим вторгненням: Оцінки вторгнення Росії в Україну (2022) і Ненасильницький спротив мирного населення України під час російського вторгнення. Ці статті продовжують переглядатися та покращуватися через процеси модерації вмісту під орудою волонтерів.
Фонд у своїй справі стверджував, що інформація у Вікіпедії не є дезінформацією, як було встановлено первинним рішенням, і що ця інформація повинна бути захищена з огляду на свободу вираження поглядів. Інформація в цих статтях відповідає стандартам Вікіпедії щодо нейтральності, можливості перевірки та надійності, з посиланнями на дійсні вторинні джерела. Тому її видалення означало б порушення прав людей на вільне вираження поглядів і доступ до знань.
Неприпинна ескалація запитів на видалення, штрафи, а також тактика впливу на доступ до Вікіпедії в російських пошукових системах — є частиною постійних зусиль російського уряду, спрямованих на обмеження поширення надійної і підтвердженої авторитетними джерелами інформації, яка суперечить наративам уряду. На сьогодні ми не виконали жодних розпоряджень російського уряду та зобов’язуємося продовжувати виконувати свою місію з надання світові вільних знань.
Як тільки ми отримаємо найближчими тижнями обґрунтування суду, Фонд оцінить, які аргументи нам доступні, і підготує позов до вищих російських судів для перегляду справи. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, перегляньте наші попередні заяви від 13 червня 2022 р., 1 березня 2022 р. та 3 березня 2022 р.